
Aplikacija mekog kontaktnog sočiva – Terapeutsko
Aplikacija mekog kontaktnog sočiva je široko rasprostranjena među opštom populacijom. Meka kontaktna sočiva su napravljena od fleksibilne plastike koja u kombinaciji sa vodom (hidrogel) omogućava protok kiseonika kroz kontaktna sočiva i do rožnjače. Ovo povećava udobnost i pomaže u očuvanju zdravlja vaših očiju.
Meka sočiva su vrlo tanka i savitljiva, te prilagođena prednjoj površini oka. Uvedena u oftalmološku praksu ranih 1970-ih godina, hidrogelna sočiva su učinila nošenje kontaktnih sočiva mnogo popularnijim, jer pružaju momentalnu udobnost.
Kada je potrebna aplikacija mekog kontaktnog sočiva?
Meka sočiva se u oftalmologiji koriste pre svega u cilju kompenzacije umerene refrakcijske greške, kao što su: miopija, hipermetropija i astigmatizam. Međutim, isto tako su dobro rešenje i kod ekstremne refraktivne greške, poput afakije.
Meka sočiva se upotrebljavaju i kao bandažna membrana u terapiji određenih patoloških promena na rožnjači, pre svega u cilju da zaštite prednji segment oka.
Budući da pacijenti cene komfor, meka sočiva imaju izuzetnu prednost u odnosu na nošenje tvrdih gas propusnih sočiva, koja su neudobna.
Treba reći da su meka sočiva najjednostavnija sočiva za korišćenje i održavanje, pre svega su lakša za fitovanje i zahtevaju manju adaptaciju.
U očnoj bolnici FOKUS vam je dostupna usluga aplikacije mekih kontaktnih sočiva u terapeutske svrhe.
Kako treba umetnuti meka sočiva?
- Pre umetanja mekih sočiva, ruke moraju biti temeljno oprane vodom i neutralnim sapunom, a zatim osušene papirnim ubrusom (budući da peškir često ostavlja dlačice).
- Sočiva se zatim ispiraju sa nekoliko kapi odgovarajuće tečnosti za sočiva.
- Zatim se sočivo stavi na vrh kažiprsta, dok se srednjim prstom iste ruke drži donji kapak i kažiprstom druge ruke drži gornji kapak.
- Neophodno je da pacijent podigne blago pogled i sočivo se postavlja na donji beli deo oka.
- Zatim je potrebno da pacijent pogleda dole i otpusti gornji kapak, te pomeri oko u stranu i otpusti donji kapak.
- Sočivo treba da bude postavljeno i centrirano.
Kako se uklanjaju sočiva?
- Operite ruke temeljno vodom i neutralnim sapunom, te ih osušite papirnim ubrusom.
- Srednjim prstom ruke kojom pišete odvojite donji kapak od oka i kažiprstom pomerite sočivo prema belom delu oka; pažljivo ga ”uštipnite” i uklonite. Stavite sočivo u držač za sočivo.
- Ako vam se sočivo zalepi za oko, nanesite jednu ili dve kapi veštačkih suza, trepnite nekoliko puta i pokušajte ponovo.
Važni saveti
- Nikada ne spavajte sa kontaktnim sočivima, a ukoliko vam se to ipak desi, samo navlažite sočiva veštačkim suzama pre nego što ih uklonite.
- Nikada nemojte vaditi sočiva direktno, jer rizikujete da oštetite rožnjaču.
- Veoma je važno da kontaktna sočiva uvek ostanu vlažna. U te svrhe uvek koristite veštačke suze koje vam je lekar propisao u držaču za sočiva, posebno u zatvorenom prostoru, ako imate uključeno grejanje ili klima uređaj.
Klikom OVDE možete pogledati kompletan cenovnik naših usluga ili OVDE zakazati konsultacije sa našim doktorima.